Huawei će lansirati P30 u ožujku

Do službenog predstavljanja novog Honor View 20 telefona treba pričekati nešto više od mjesec dana, no mali predpregled Honor je pustio na događaju u Hong Kongu. Prototip koji je tamo pokazan skrivao je detalje izrade, a moglo se poigrati samo s kamerama. Zanimljivo je što se Honor odlučio za samo jednu stražnju kameru u vremenu kada i sam Honor, ali i većina konkurenata stavljaju više senzora na glavnu kameru. Ta glavna kamera doduše ima 48 megapiksela i definitivno ćemo isprobati njene mogućnosti kada nam uređaj stigne na test.


S prednje strane nalazi se ekran od ruba do ruba telefona, a Honor View 20 bit će prvi predstavljeni telefon s rupicom u zaslonu. Ta rupa ima funkciju zanimjeniti mnogima iritantni notch, te služi kao rupa za prednju kameru. Nisu predstavljene hardverske specifikacije, pa će većina mogućnosti ipak ostati mala tajna do službenog predstavljanja 22. siječnja u Parizu.

The post Honor View 20 prvi telefon s rupicom u zaslonu appeared first on Mobil.hr.

U Dubaiu je HMD Global predstavio novu Nokiu 8.1 kao cjenovno povoljni flagship i time dao naslutiti kako će ovaj telefon pokušati naslijediti super uspješni model Nokia 7 Plus više nego Nokiu 8. Kao glavni feature i ono što ga ističe iz ovog cjenovnog ranga od očekivanih 399 eura cijene su mogućnosti kamere koje imaju ZEISS optiku i optičku stabilizaciju slike.
Glavna kamera ima 12 megapiksela uz super osjetljivi 1/2.45” senzor s pikselima veličine 1.4 mikrona i f/1.8.

Široki otvor blende trebao bi pomoći u uvjetima slabijeg osvjetljenja, a spomenuta optička stabilizacija pomoći da ne dođe do mutnih fotografija. Dugu ekspoziciju inače možete ručno kontrolirati u Pro načinu snimanja. Druga stražnja kamera dolazi s dubinskim senzorom od 13 megapiksela, a neki od featurea dvostruke kamere su nezaobilazni bokeh efekt, ili umjetnom inteligencijom upravljanim značajkama 3D snimanja, maski i raznoraznih filtera.
Telefon dolazi sa 6,18 inčnim ekranom rezolucije 1080×2280 i omjerom slike 19:9, a radi se o IPS LCD ekranu kojeg u HMD-u zovu Pure Display, a glavni mu je selling point podrška za HDR 10.
Baterija ima kapacitet 3500 mAh i trebala bi biti dovoljna sigurno za cijeli dan vrlo aktivnog korištenja, a uz konzervativniji pristup i do dva dana.

Nokia 8.1 stiže sa Snapdragon 710 čipsetom koji dolazi s Adreno 616 grafičkom karticom, što znači da nećete imati najjači procesor, ali je to upgrade u odnosu na Nokiu 7 plus koja ima performanse dostatne za većinu zadataka, čak i high-end gaming. Nokia 8.1 stiže sa 64 GB interne i 4 GB radne memorije te mogučnošću nadogradnje preko microSD kartice. Qualcomm aptX podrška za zvučne zapise također znači da ljubitelji glazbe mogu uživati u visoko kvalitetnom zvuku, i to bežično preko Bluetootha.
Telefon stiže i sa zanimljivim AR aplikacijama poput Human Anatomy, Magic Plan, i Jenga AR u kojima možete vizualizirati i naučiti o živčanom sustavu kroz 3D prikaz, kreirati plan za sljedeću renovaciju kuće dok hodate kroz nju i slagati toranj cigli na kuhinjski stol bez straha od čišćenja nakon što se on raspadne.
Dizajn donosi veliki zaslon od ruba do ruba, zaobljeno staklo je i sa stražnje strane dok ih na okupu drži aluminijski rub.


Nokia 8.1 prvi je Nokia pametni telefon koji će biti pušten u prodaju s operativnim sustavom Android 9 Pie. Time se pridružuje sveobuhvatnoj liniji Nokia pametnih uređaja koji su dio Android One obitelji, što znači da nudi najbolju verziju Android inovacija i softverskog iskustva.
Nokia 8.1 će biti na raspolaganju u tri kombinacije boja: plavo-srebrna, čelično-bakrena i željezno-čelična, od sredine prosinca po prosječnoj cijeni od 399€.

The post Nokia 8.1 stiže sa ZEISS optikom za 400 eura appeared first on Mobil.hr.

Snapdragon 855

Dugo se smatralo da će novi procesor imati i novi naziv, točnije Snapdragon 8150. No, pokazalo se kako je to interni naziv te će u javnost ipak izaći kao Snapdragon 855.

Nova generacija procesora

Qualcomm je i zadnji od većih proizvođača flagship mobilnih SoC-ova koji izlazi sa modelom štampanim na TSMC-ovom novom 7nm litografijskom procesu. Apple je već zadivio sa svojim A12 i A12X Bionic čipovima, dok je Huawei, naravno uz obećanja da će biti najbolji, drugi izašao na tržište sa Kirinom 980 i nešto lošijim rezultatima. Qualcommov Snapdragon 855 tako je treći te prema njihovim najavama, očekuju i višestruko bolje performanse od konkurencije.

Naravno, kako to i inače bude, procurili su detaljniji podaci ali i prve usporedbe na sintetičkim testovima. Prije svega, bitno je napomenuti kako se i puno piše o Snapdragonovom X50 5G čipu koji će se povezivati i na istoimenu mrežu. No, ta mogućnost neće biti integrirana u sam SoC, već će to biti LTE X24 čip. X50 modem kompatibilan je sa procesorom, no proizvođače, te tim putem i kupce će koštati ekstra.

Performanse Snapdragon 855 SoC-a

Snapdragon 855, osim novih jezgri, ima i druge dijelove posvećene određenim zadacima koji postaju sve atraktivniji u industriji, kao marketinški izrazi, ali i atraktivna tehnologija. Tako je najavljen i NPU (Neural Processing Unit) koji bi trebao ubrzati AI obradu podataka i do tri puta u usporedbi sa prijašnjim procesorom. Zatim, specijalni Vision Engine se također spominje, za obradu i povećanje funkcionalnosti kamere, tehnologiju kakvu sada već duže vrijeme možemo vidjeti na Googleovim Pixel telefonima.

Od procesora, praktički su potvrđene tri razine jezgara, Gold Plus jezgra maksimalnih performansi za jedan thread (do 2,84 GHz), zatim tri Gold jezgre visokih performansi (do 2,42 GHz) te standardne četiri jezgre niskih performansi za uštedu energije (do 1,78 GHz).

Dobro je i znati da Qualcommovi čipseti sa X50 procesorom neće koristiti čisto 5G mrežu jer antene koje koriste mogu iskoristiti manji domet te će pokrivenost, dok se tehnologija ne raširi, biti limitirana. Tako da će 5G raditi u sinergiji sa 4G u svakom trenutku, kako veza ne bi pucala ovisno o vašoj udaljenosti od tornja.

Qualcomm je također izjavio kako će novi procesor biti do 2x brži od Kirina 980 te značajno brži od A12 Bionic čipa, no točno polje u kojem su te performanse toliko bolje nije precizirano. Vjerojatno misle na NPU procesore jer su prvi rezultati performansi pokazali kako je čip prilično brz, no ne do tih razmjera.

Samsung Galaxy S10+

Zadnji leak povezuje se sa novim Samsungovim flagship uređajem koji je pronađen u Antutu bazi podataka jer ga je netko testirao iz Kine i uploadao rezultat. Sada znamo i da je Snapdragon nešto bolji i od nadolazećeg Exynos procesora, a pobjedio je i Kirin 980 SoC sa 343k bodova naprema 309k bodova.

Snapdragon 855

The post Qualcomm Snapdragon 855 unijeti će novi život u flagshipe appeared first on Mobil.hr.

Kroz šest godina očekuje se kako će 5G mreža pokrivati 40 posto svjetskog stanovništva, dok će, očekivano, uzletu predvoditi SAD i zemlje Sjeveroistočne Azije poput Kine i Japana. Pristup samoj 5G mreži imat će milijardu i pol ljudi, sudeći po najavama.

Do 2024. u SAD-u predviđa se 55 posto udjela korištenja 5G mreže, dok je brojka za Sjeveroistočnu Aziju nešto manja, a iznosi oko 43 posto.

Porastom podatkovnog prometa po pametnom telefonu od 140 posto između 2017. i kraja 2018., Sjeveroistočna Azija ima drugi po redu podatkovni promet po pametnom telefonu od 7,3 GB mjesečno. To se može usporediti sa streamingom HD videa od oko 10 sati mjesečno. Prvo mjesto zauzeo je SAD s najavljenom brojkom od 8,6 GB mjesečno po pametnom telefonu do kraja godine.

„Kako 5G dolazi na tržište, predviđa se da će proširenje pokrivenosti i porast pretplata za ovu generaciju biti brži nego kod prethodnih. Istovremeno, mobilni IoT nastavlja snažno rasti. Svjedočimo početku temeljnih promjena koje će utjecati ne samo na potrošače nego na mnoge industrije“, rekao je izvršni potpredsjednik Ericssona Fredrik Jejdling.

5G odlikuju povećani kapacitet mreža, manji troškovi po gigabajtu te lakoća implementiranja sustava u postojeći.

The post Milijarda i pol korisnika 5G-a do 2024. appeared first on Mobil.hr.

Huawei nas je ugostio u Brahms Hall dvorani bečkog Musikvereina kako bismo svjedočili koncertu za koji je glazbu napisala umjetna inteligencija. Huawei predvodi implementacijom umjetne inteligencije u pametne telefone, od fotografije do poboljšanja performansi grafičkog procesora, umjetna inteligencija ima utjecaj na širok spektar mogućnosti Huawei pametnih telefona. Novi Mate 20 Pro pogonjen je Kirinom 980, prvim chipsetom koji ima dvostruki NPU, jedinicu za procesiranje umjetne inteligencije. Ovog puta Huawei je otišao korak dalje, i umjetnom inteligencijom stvorio jedinstveno umjetničko djelo.

Ina Sabitzer provela nas je kroz proces nastajanja simfonije

Projekt Sound of Light kao zadaću imao je testiranje umjetne inteligencije, odnosno pomicanja granica onoga mogućnosti umjetne inteligencije. Ovaj projekt fokusiran je na mogućnost umjetne inteligencije kod analize slike te prijevoda njenog sadržaja u glazbu. Tim Huaweijevih suradnika uputio se u Norvešku gdje su imali vrlo težak zadatak – zabilježiti polarnu svjetlost, prepoznati ključne karakteristike same svjetlosti i pretvoriti ih u glazbene elemente. Jednom kada su završili s analizom svjetlosti i pretvorbom istih u zvuk, tim Huaweijevih suradnika komponirao je simfoniju uz pomoć Mate 20 Pro pametnog telefona. Ta simfonija ključan je element finalnog proizvoda, iskustva koje nam je omogućilo da kroz osjetilo sluha iskusimo ljepotu polarne svjetlosti.

Brahms Hall ispunio je zvuk AI simfonije

Synchron Stage orkestar predvođen dirigentom Jamesom Shearmanom za nas je uživo izveo simfoniju i uz projekciju snimaka polarne svjetlosti sinkronizirao sliku i zvuk te nam omogućio da po prvi puta čujemo polarnu svjetlost. Iskustvo Synchron Stage orkestra u izvođenju glazbenih djela za potrebe filma očitovalo se kroz savršenu sinkronizaciju zvuka s vizualima što je cijelu simfoniju podiglo na mnogo viši nivo.

Zvijezda večeri, Huawei Mate 20 Pro u akciji

Huawei neprestano pomiče granice mogućnosti umjetne inteligencije, i Sound of Light projekt kulminacija je dugogodišnjeg razvoja inovacija na tom području.

Na after partyu posjetitelji su se mogli upoznati sa Mate 20 serijom telefona

Ako niste, svakako preporučamo da pogledate snimku ovog događanja i sami se uvjerite u mogućnosti umjetne inteligencije.

The post Huawei – Sound of Light appeared first on Mobil.hr.

Qualcomm Snapdragon 8150

Qualcommov novi Snapdragon 8150 procesor, flagship je sutrašnjice te se uskoro očekuje njegovo službeno predstavljanje. Qualcomm je odlučio promijeniti nazive flagship procesora kako bi mogao razlikovati one namijenjene prijenosnicima i one za mobitele. Tako neće biti Snapdragona 855, već će se zvati upravo 8150.

Podsjetimo, velika novost mobilnih procesora od ove godine je 7nm litografisjki proces kojeg je za sebe razvila tvornica čipova TSMC. Od velikih igrača, samo Qualcomm još nema rješenje na ovom proizvodnom procesu. Apple obara rekorde sa svojim A12 Bionic čipom kojeg TSMC proizvodi, a Huaweijev HiSillicon Kirin 980 također je proizveden na TSMC-ovih 7nm.

Qualcommov novi čip, prema zadnjim informacijama trebao bi biti predstavljen za par tjedana, točnije 7.12.2018. Točna konfiguracija procesora još nije poznata, no vjeruje se kako će imati tri razine performansi jezgara, od četiri Silver jezgre za nisku potrošnju energije, te ili dvije Gold i dvije Gold Plus jezgre, ili tri Gold i jednu Gold Plus jezgru za najintenzivnije jednodretvene procese.

Naravno, kako bi ostao cool, tu su NPU (Neural Processing Unit) jezgre za obradu AI podataka.

Prvi uređaji očekuju se nakon MWC sajma, to jest već u ožujku.

The post Snapdragon 8150 je sve bliže datumu izbacivanja na tržište appeared first on Mobil.hr.

Nedugo nakon otvorenja Mi Storea u Londonu Xiaomi sredinom prosinca dolazi i u zagrebački Arena shopping centar.

Tvrtka poznata po širokoj paleti potrošačke elektronike Xiaomi u svom će ekskluzivnom dućanu ponuditi najnovije pametne telefone iz Mi 8 serije, slušalice, punjače, robote-usisavače i ostale proizvode.

The post Mi Store dolazi u zagrebački Arena centar appeared first on Mobil.hr.

U svijetu mobilnog gaminga postoje na tisuće naslova, no među njima određeni su se uspjeli istaknuti kvalitetom koja je privukla brojne igrače svijetu mobilnog gaminga.

Od onih najjednostavnijih, puzzle igara do kompleksnih RPG-eva, od potpuno originalnih naslova do onih koji imitiraju igre s konzola i PC-a, svijet mobilnog gaminga nudi pregršt izbora. Trenutno najpopularnija igra na svijetu, Fortnite je odnedavno dostupna za sve Android uređaje, čime je prekinuta ekskluzivnost za vlasnike Samsungovih uređaja. Ovaj battle royale shooter iz trećeg lica svoju popularnost stekao je na PC-u, no apetit ove igre je rastao te je ista sada dostupna na svim trenutnim konzolama kao i na pametnim telefonima. Mi u svoj test nismo uvrstili Fortnite jer je za vrijeme našeg testiranja trajala ekskluzivnost za Samsunove uređaje. Ako ste planirali kupiti gaming telefon isključivo zbog Fortnitea, kao referenca pri izboru može vam poslužiti naša tablica s rezultatima u PUBG Mobile, jer su Fortnite i PUBG Mobile usporedive po hardverskim zahtjevima.

1. PUBG Mobile (Tencent)

Naslov koji je popularizirao battle royale mode ima i svoju mobilnu inačicu. Iako je namijenjena manjim zaslonima, mobilna verzija pravi je PUBG u malom formatu, sa svom napetošću i osjećajem dostignuća nakon svakog killa. Zahvaljujući intuitivnim kontrolama PUBG Mobile pruža odlično iskustvo igranja i bez dodatnog kontrolera.

Prosječan FPS (HD/HDR):
Honor 10: 27
Honor Play: 40
Samsung Galaxy A7 (2018): 30
Huawei Mate 20 Lite: 29
Nokia 7 Plus: 30
Xiaomi Pocophone F1: 40

2. Fortnite (Epic Games)

Epicov battle royale TPS donosi gotovo identičnu verziju prave igre sa PC-a i konzola na male zaslone. Grafika nas je impresionirala, no nespretne kontrole ovaj hit čini teško igrivim na pametnim telefonima, čak i onim s velikim zaslonima. Ako savladate kontrole, Fortnite je odličan izbor za igranje u pokretu.

3. Hearthstone (Blizzard)

Kartaške igre su oduvijek popularne no Blizzardov Hearthsone je kartanje pretvorio u eSport. Mobilna verzija identična je PC verziji ove planetarno popularne igre i zahvaljujući jednostavnim kontrolama igriva je i na telefonima s malim zaslonima. Hearthsone traži vremena za učenje strategija no jednom kada ih savladate teško ćete se odvojiti.

4. Shadowgun Legends (Madfinger Games)

Shadowgun je od ranih dana benchmark mogućnosti pametnih telefona kada je riječ o grafici. Shadowgun Legends je MMO pucačina iz prvog lica koja mehanikom podsjeća na Destiny, ali u manjem formatu. Zahvaljujući odličnim kontrolama i autofire sustavu čak i oni manje iskusni brzo će se snaći u ovom naslovu.

Prosječan FPS (Ultra High):
Honor 10: 28
Honor Play: 31
Samsung Galaxy A7 (2018): 23
Huawei Mate 20 Lite: 16
Nokia 7 Plus: 16
Xiaomi Pocophone F1: 45

5. Asphalt 9: Legends (Gameloft)

Malo koja mobilna igra može se pohvaliti sa čak 9 nastavaka no Asphalt je jedna od njih. Od prve igre koja je na mobitele dovela visokooktansku akciju sve do posljednjeg, devetog nastavka jedne od najpopularnijih mobilnih trkaćih igara. Čak i potpuno neiskusni mogu se zabaviti uz Touchdrive sustav koji ovoj igri daje jednostavnu mehaniku nalik onoj u endless runnerima poput Temple Runa.

Prosječan FPS (High quality):
Honor 10: 29
Honor Play: 30
Samsung Galaxy A7 (2018): 29
Huawei Mate 20 Lite: 30
Nokia 7 Plus: 29
Xiaomi Pocophone F1: 30

The post Igrali smo top 5 igara na budget-friendly mobitelima appeared first on Mobil.hr.

Najnovija inačica platforme za razvoj AI aplikacija, HiAI 2.0 pruža otvoreni ekosustav za developere koji im omogućuje da isprobaju mogućnosti Huaweijevih čipseta, uređaja i clouda kroz HiAI Foundation, HiAI Engine i HiAI Service.
“U travnju 2018. godine Huawei je predstavio HiAI 1.0, mobilnu AI računalnu platformu. Pružajući developerima uvid u operatere i API-je, prvotna je platforma pomogla u smanjivanju vremena i kompleksnosti razvoja aplikacija. Ova će platforma značajno smanjiti barijeru ulaska u svijet razvijanja AI aplikacija omogućujući još više developera da se priključe i kreiraju nove uzbudljive aplikacije za korisnike”, naglasio je Lu Wenyu, glavni stručnjak za AIu Huaweijevom odjelu Product Management.

Nova HiAI platforma nudi developerima bolji pristup mogućnostima Huaweijevih čipseta, uređaja i clouda. Platforma uključuje HiAI Foundation, HiAI Engine i HiAI Service koji rade zajedno kako bi dali podršku neograničenim potrebama developera.


Na platformi trenutačno radi više od 1000 partnera i preko 450.000 developera. Unutar HiAI programa Huawei ima 13 R&D centara i dva otvorena Lab-a.
Neke od mogućnosti koje se pružaju kroz ovu platformu su i pristup mogućnostima čipseta, poput podrške za više operatera, kao i razne računalne mogućnosti. HiAI platforma iskorištava mogućnosti Kirina 980 i njegove Dual-NPU tehnologije kako bi se postiglo duplo brže prepoznavanje fotografija od njegovog prethodnika, ili do 4.500 slika po minuti. Također, podržava i veći broj modela developera i operatera, kreirajući okruženje u kojem se AI aplikacije vrte glatko, a rezultat je bolje korisničko iskustvo.


HiAI Engine pruža developerima još više izbora aplikacija. API-ji dostupni na platformi omogućuju developerima da brzo integriraju najvažnije značajke u svoje projekte i svoje napore ulože u razvoj neodoljivih aplikacija. Jedan od svježih primjera kako HiAI Engine radi može se pronaći na nedavno predstavljenim uređajima iz HUAWEI Mate 20 serije. Koristeći AI Spotlight Reel moguće je identificirati videozapise koji sadržavaju isti lik te potom generirati 10-sekundnu montažu. Ova funkcionalnost koristi tehnologiju raspoznavanja lica koje pruža AI Engine. Profitirajući od razvoja HiAI računalne snage, AI Engine omogućuje automatsko editiranje na mobilnim telefonima.
HiAI Service uspostavlja most između korisničkih potreba i pružanja usluga. Povezujući ovo dvoje, developeri mogu izbaciti svoje usluge korisnicima u kraćem vremenu.

The post Huawei predstavio HiAI 2.0 platformu za razvoj AI aplikacija appeared first on Mobil.hr.

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.